Posted on

CYMA President atan Lalbiakzuala

CYMA President atan Lalbiakzuala

YMA General Conference, Bairabi-a neih chu nizan khan a ṭiak a, vawiinah palaite an haw ang. Nimina hruaitu thlannaah Central YMA president atan Lalbiakzuala, Khatla East thlan nawn a ni. Lalbiakzuala chuan, YMA member-te chu ṭanpui ngaite puitu leh lusûnte hnemtu ni zel turin a chah. www.vanglaini.org

Kum 2015-17 chhunga Central YMA office bearer turte thlanna hi nimin khan pandal-ah neih a ni a, returning officer JH Zoremthanga leh polling officer mi 100 chuangin an buaipui a ni. www.vanglaini.org

YMA General Conference-ah hian Nilaini zan khan CYMA vice president Vanlalrema Rokhum-in thupui ‘Ram leh hnam humhalh’ tih a sawi a, parliamentary secretary Joseph Lalhimpuia’n SSA awareness neiin thu a sawi bakah, kumpuan bawhzui ṭha lawmman sem a ni. www.vanglaini.org

Nimina hruaitu thlan hlanin rorel palai ni lote tan Bairabi Hmarveng Hall-ah variety programme hman a ni a, Zonet Cable TV managing director RK Lianzuala’n ‘Mizo ṭhalaite leh tunlai khawvel’ tih a sawi. Nizan khan palai thlahna inkhawm neih a ni a, CYMA president Lalbiakzuala leh khuallian, chief minister Lal Thanhawla ten thu an sawi a ni. www.vanglaini.org

Central YMA President chuan nizan khan conference-ah thu sawiin, YMA chu ṭanpui ngaite ṭanpuitu a nih angin, ṭanpui ngaite puitu, riangvaite puitu, lusûnte hnemtu ni zel turin YMA member-te a chah a, “YMA hi miin an fate telna tlak pawla an ngaih zel theih nan, Zofate lungrualna leh inthlamuanna pawl a nih reng theih nan pawl thil tum leh innghahna thupui hi vawn nun reng a pawimawh hle,” a ti. www.vanglaini.org

Bru-te’n Mizote a chhe thei ang bera khawvel leh India mipuite hriata an la hêk zel thu sawiin, “Kum 1995 electoral roll-a hming chuang leh an thlahte chu Mizorama rawn kir turin kan au lawm lawm a, mahse mi pamham leh duham ṭhenkhatte vangin an lo kîr duh lo a ni. Lo kir duh lo na nâ nâ chu lo kir lo rawh se,” a ti a; Bru-te chu Mizoramin a mamawh lo tih a sawi.

Mizorama kîr duh lo Bru-te cu Mizoram electoral roll aṭanga paih a nih theih nan hma an la zel dawn tih sawiin, CYMA President chuan, “Political party-te tan hamṭhatna lakna chi a ni lo a, inlungrual taka kan kalhona tur a ni,” a ti. National Population Register hmangin Chakma foreigner chhiarpui an nei dawn tih sawiin, “Bangladesh aṭanga Chakma lo lut rû ka hmuh chhuahte chu ram dan hmanga thawn kîr an nih theih nan YMA-in theihtawp kan chhuah ang,” a ti.

Lalbiakzuala chuan, YMA-in Zofate inpumkhatna atan hma a la zel dawn tih sawiin, “Engtik ni-ah emaw chuan Myanmar-ah YMA branch a la ding ang a, engtikah emaw chuan Tahan, Tiddim, Falam, Halkha velah YMA inkhawmpuite pawh kan la nei ngei ang,” a ti a; Mizo hnam péng hrang hrangte intai lo a, inpumkhatna tura ṭan lak zel a ṭul thu a sawi. www.vanglaini.org

CYMA President chuan, Mizo ṭhalaite’n ngaihsan tur dik an ngaihsan theih nan ṭan lak a ngai tih sawiin, “Kut tling loa hausate mausàm ngam ila, thawhrimna vanga hlawhtlingte chawimawi thiam ila. Mizo nun ze mawi, tlawngaihna, aia upa zah, huaisenna leh rinawmnate hi i vawng nung zel ang u,” tiin YMA member-te a sáwm a ni.

Nihna Thlan tlin Veng Vote hmuh Vote tla
President Lalbiakzuala Khatla East 1906 1975
Vice President Vanlalruata Tuikual 1158 2020
General Secretary Lalhmachhuana Chaltlang North 1510 1994
Assistant Secretary R Lalngheta Hlimen 714 1980
Treasurer J Lalsailova Mission Veng 484 1710
Finance Secretary Lalrochuanga Pachuau Zarkawt 1185 1488

Kumpuan bawhzui ṭhate www.vanglaini.org

GROUP BRANCH
1. Zobawk Group 1. Khawbung
2. Saitual Group 2. Electric Veng, Aizawl
3. Khawzawl Group 3. Léng

– See more at: http://www.vanglaini.org/tualchhung/44830#sthash.iDlaKTA3.dpuf

Posted on

2015-16 Mizoram budget pass a ni

Mizoram Assembly budget session, October 6, 2015-a ṭan chu nizan khan zawh a ni a, nizan vek khan kum 2015-16 chhunga Mizoram budget atana ruahman cheng vbc. 7576.56 pass a ni. Kumina budget hi nikum aiin cheng vbc. 805.77-in a tam zawk. www.vanglaini.org

Nimina session-ah hian zawhna leh chhanna hun hman zawhah chief minister Lal Thanhawla enkawl department-te sum tur ruahman sawiho a ni a, nizan khan pass a ni. Budget pumpui pawh nizan khan pass a ni a, budget pass a nih hnuah sum hman phalna Appropriation Bill No. 5 pass nghal a ni bawk. www.vanglaini.org

CM Lal Thanhawla chuan, tunlaia Mizoram hmun hrang hranga kawng chhia chu pawi a tih thu sawiin, kawng chhiat chhan ber chu fûr ruahtui a tlak rei vang leh motor lian rit phur, ke tam tak neite’n an rah nasat tawh vang leh a hmangtu an tam tak vang a nih thu a sawi a; kawng chhia zinga tam tak chu kum 2008 hma lama chhe tawhte niin a sawi.  www.vanglaini.org

Lal Thanhawla chuan, Health department lamah ṭan lak an tum thu leh, damdawi-inte chu khawl ṭha tak takte nen thuam chhoh zel an tum thu a sawi bawk.

Kum 2015-16 chhunga Mizoram budget tura ruahman cheng vbc. 7576.56 hi non plan aṭangin vbc. 4339.69 leh plan fund aṭangin vbc. 3097.78 ruahman a ni a, CSS leh thil dang aṭangin vbc. 139.07 hmuh tura ruahman a ni. NLUP atan bik cheng vbc. 60 dah a ni. www.vanglaini.org

Budget atana sum hmuhna tura ruahmante chu State Own Tax Revenue aṭangin cheng vbc. 326.56, Share of Central Tax aṭangin vbc. 2413.72, State Own Non-Tax Revenue aṭangin vbc. 252.81, sorkar laipui aṭanga ṭanpuina vbc. 4182.36, Loan & Advances rulh letna aṭangin vbc. 40 leh financial institution hrang hrang aṭanga pûk tur vbc. 369.22 te a ni. www.vanglaini.org

Mizoramin chhiah aṭanga a hmuh tura beisei nuai 2740.28 aṭanga Mizoramin a thawhchhuah ve tur beisei chu vbc. 326.56 (11.92%) a ni a; MLPC Act hnuai aṭangin chhiah vbc. 35.68 hmuh a beisei a ni.

Budget cheng vbc. 7576.56 aṭang hian vbc. 6091.29 chu sorkar inrêlbawlna leh inenkawlna (Revenue expenditure) atan tih a ni a, chu chu 80.40% a ni. Cheng vbc. 1485.27 chu hmasawnna leh ram ruhrel siamna (capital expenditure) atan tih a ni a, chu chu 19.60% a ni. www.vanglaini.org

Mizoramin kum 2015-16 chhunga leiba a neih tura ruahman chhin chu cheng vbc. 6260.20 a ni. Sorkar kum kal ta khan 13th FC Commission chuan GSDP aṭanga tehin leiba hi 74.8% tal ni se tih a ni a, Mizoram leiba chu 46.91% a ni mek a, kumin tawpah chuan 44.07%-ah a tlakhniam beisei a ni.

CM Lal Thanhawla demand www.vanglaini.org

Department Demand
Political & Cabinet Rs. 51,93,000
Vigilance Rs. 5,28,20,000
GAD Rs. 75,32,62,000
Secretariat Administration Rs. 95,29,30,000
DP&AR Rs. 2,71,37,000
Information & Public Relations Rs. 12,31,30,000
Public Works Department Rs. 4,28,67,05,000
Power & Electricity Rs. 3,53,69,16,000
District Council Affairs Rs. 2,57,25,55,000
Health & Family Welfare Rs. 4,06,19,86,000
Information & Comm. Tech. Rs. 15,49,97,000
Minor Irrigation Rs. 97,18,80,000

www.vanglaini.org
– See more at: http://www.vanglaini.org/tualchhung/44763#sthash.2f3wE9Ar.dpuf

Posted on

JANUARY – OCTOBER, 2015 CHHUNGA THUBUAI AWMTE THLIRHO

January – October 2015 chhunga Mamit District a dan bawhchhiatna awmte leh hmalak dante thlirhona Pu C. Lalnunmawia, SP Mamit hovin SP Conference Hall, Mamitah neih a ni.

Vawiin Crime review meetingah hian Mamit District chhung Police Station tin a tanga thubuai neihte thlirho niin heibakah hian India leh Bangladesh ramri hrula dan lova luh, human trafficking/mihring hmanga sumdawnna bakah dan lova sumdawnna awm thin te leh hmalakna te sawiho a ni.

Meetingah hian 181 Bn. BSF atangin Major Adjutant S.K Kanshik bakah Addl S.P, Mamit, Kawrthah leh Zawlnuam SDPO te leh District chhunga Police Officer te an tel a ni. Hetiang hi Case neih dan a ni :-

1. (i) Kum 2015 chhunga case neih zat – 116

(ii)Kum 2015 chhunga case charge sheet tawh zat – 81

(iii)Kum 2015 chhunga case final report zat – nil

(iv)Kum 2015 chhunga case pending zat – 35

2.(a) MLPC hnuaia FIR ziahluh zat – 9

(b) MLPC hnuaia case convict zat -3

(c) MLPC hnuaia Mi convict zat – 4

(d) MLPC Non-FIR case zat – 43

(e) MLPC Non-FIR case convict zat – 43

(f) MLPC Non-FIR hnuaia mi convict zat – 43

(g)MLPC hnuaia Zu man zat – 65 ltr (local) 5 Bottle of IMFL

3. Kum 2015 chhunga Motor Accident liantham awm zat – 2 ,   Thi zat – 2

4. Kum 2015 chhunga traffic dan bawhchhia pawisa chawitir atanga pawisa hmuh zat – Rs 91,500/- (up to Sept)

5. (i) kum 2015 chhunga ILP atanga – Rs 82,200/- Pawisa chawitir zat (up to Sept)

(ii) ILP hnuaia mi man zat – 32 persons

(iii) ILP hnuaia mi convict zat – 32 persons

6.(i) Kum 2015 chhunga kidnap case awm zat – 1

(ii) Kum 2015 chhunga kidnap case a mi man zat – 2

Posted on

YMA General Conference vawi 70-na ṭan a ni

YMA General Conference vawi 70-na chu nizan khan Bairabi khelmuala pansal sak, Zofate Rûnah ṭan a ni.

Nizan khan palai lawmna inkhawm neih a ni a, Central YMA treasurer J Lalsailova’n kaihruaiin, Organising Committee chairman PC Zoram Sangliana, bialtu MLA-in inlawmna thu a sawi.

CYMA general secretary Vanlalruata’n annual report pein, finance secretary Lalrochuanga Pachuau-in finance report a pe.

CYMA General Secretary-in a tarlan danin, YMA branch 804, group 46 leh sub-headquarters panga a awm. Member 4,04,535 awmin mipa 2,47,711 leh hmeichhia 1,56,824 an ni.

Mizoram bakah Assam, Meghalaya, Tripura leh Nagaland-ah YMA branch leh group a awm a, Bangladesh-a Sajek khuaah YMA branch a awm bawk.

YMA life member 10,293 an awm mek a; YMA branch zingah library nei 392, park/reserve nei 287, sanctuary nei paruk an awm. YMA hruaitu hlun chawimawina dawng tawh mi 2,378 an awm a, kumina chawimawina dawng thar tur chu mi 71 an ni.

Ruihhlo dotu pawl Supply Reduction Service (SRS) tharthawh leh niin, April 11, 2015-ah hna an thawk ṭan a; September 31, 2015 thlengin ruihhlo Rs. 7,57,60,000 hû an man tawh a, mi 850 an man bawk.

CYMA hian September 2014 leh August 2015 inkarah Rs. 2,02,86,142 an hmu a, hetah hian Myanmar leh Manipur-a tuilian leh leimin tuarte ṭanpuina tur thawhlawm a tel.

– See more at: http://www.vanglaini.org/tualchhung/44693#sthash.5WKhLdpk.dpuf